KYLIEN JÄTKÄT KAUDELLE 2022-2023

10. 09. 22 

Divarikausi 2022-2023 käynnistyy viikon päästä lauantaina 17.9. klo 18:00 kotiottelulla O2 Jyväskylää vastaan.

Kylien Jätkien viime kausi oli hyvin haasteellinen, mutta loppukevään voittoputken ja loistavien otteiden johdosta sarjapaikka tulevalle kaudelle säilyi Kirkkonummella. Joukkueen otti komentoonsa kirkkonummelaisille salibandyn ystäville hyvin entuudestaan tuttu Christian Andersson, jonka apuna valmennustiimissä toimivat Mikko Muhonen ja Jari Hirvonen.

Tulevaan kauteen valmistautuminen alkoi analysoimalla aiempia epäkohtia ja reagoimalla niihin. Alla joukkueen viisi pääteesiä, jollaisia Kylien Jätkät haluavat tulevalla kaudella olla:

– Viihdyttäviä – Joukkueen ehdoton tavoite on viihdyttää aktiivisella pelitavallaan kirkkonummelaisyleisöä ja tuoda voittojen lisäksi kotiyleisö sankoin joukoin Jokirinteen lehtereille.

– Sitoutuneita – Kylien Jätkien aiempaa tiiviimpi pelaajisto ja taustaryhmä ovat olleet heti toukokuusta alkaen sitoutuneita joukkueen toimintaan valmistautuessaan tulevaan kauteen.

– Yhtenäisiä – Tämän hetken sopimuspelaajissa muutoksia on lähes minimaalisen vähän. Vaikeasta viime kaudesta huolimatta joukkueessa yhteishenki oli alusta loppuun hyvä ja tulevalla kaudella joukkue jatkaa entistä yhtenäisempänä.

– Periksiantamattomia – Jokirinteen kaukaloon halutaan tuoda loppuun asti taisteleva ja periksiantamaton kirkkonummelaisryhmä.

– Kylien Jätkiä – Tavoitteena on, että kaikille Rangersin miesten edustusjoukkueessa toimiville Kylien Jätkien edustaminen on kunnia-asia, joka näkyy kentällä sekä sen ulkopuolella.

Joukkueen runko pysyi kasassa edelliskaudesta toivotun hyvin. Sopimuspelaajien listan lisäksi joukkueen harjoitusvahvuudessa on ollut useampia kenttäpelaajia, joiden kanssa neuvotellaan edelleen joukkueen pelaavaan kokoonpanoon liittymisestä. Näiden mahdollisista tulevista sopimuksista uutisoidaan erikseen. Kylien Jätkiin tullaan todennäköisesti jo ensi viikon aikana julkaisemaan myös yksi uusi maalivahtivahvistus.

Maalivahdit:
39 Kristian Krogius
92 Albin Laine

Kenttäpelaajat:
7 Samuli Alaluusua
10 Kristian Karijärvi
11 Eerik Karell
14 Henry Isoksela
17 Jari Koskinen
18 Lauri Näränen
20 Atte Silvennoinen
28 Johannes Vähäkangas
29 Erik Helenius C
34 Aleksi Markkola A
42 Ville Leskinen
47 Kaius Klemetti
48 Mikko Ojala
53 Santeri Niemelä
70 Elliot Wingren
71 Santeri Fager-Pintilä A
77 Vili Näveri
86 Lauri Lappalainen
90 Saku Hirmasto

Toimihenkilöt
Päävalmentaja Christian Andersson
Valmentaja Jari Hirvonen
Valmentaja Mikko Muhonen
Fys. Valmentaja Ville Mäkelä
Jouk.johtaja Tuomas Tokila
Jouk.johtaja Jari Kallio
Huoltaja Marko Merikukka
Huoltaja Simo Turpeinen
Huoltaja Janne Kuusela

Lisäksi osana Kylien Jätkiä joukkuetta jälleen tulevalla kaudella on omalta osaltaan auttamassa:

Ottelulähetykset:
Onni Virtanen
Olli Lappalainen
Matias Paakkari

Viestintä:
Tommi Tapiovaara
Hilma Haakana
Teppo Salo

Ottelutapahtumat:
Emma Romsi
Nea Illén
Esa Illén
Seppo Palkki
Mikko Karlsson
Jan Åkerblom
Niklas Sarparanta
Mika Laakso
Tytti Lund
Minna Weurlander
Sanna Lamminen

Videon kuvaus ja editointi:
Altti Heinilä

Ja viimeisimpänä, mutta kaikkein tärkeimpänä kiitos kaikille yhteistyökumppaneille, jotka olette mukana mahdollistamassa Kylien Jätkien divarikauden 2022-2023:

Työasu.fi
Joma
Exel
Salibandykauppa.fi
Kiinteistöhuolto M Korhonen Oy
K. Halonen Oy
Kuljetus P. Dahlgren
OP Uusimaa
Someone
GoGolf Finland Oy
Pizzaservice
Reilut.fi
Muuralan autohuolto
Skog Yhtiöt OY
Annette Tillander Oy Ab
Kirkkonummen Sanomat
Nordic Envicon
Västra Nylands Plan & Bygg
Asianajotoimisto MK-Law Oy
Kirkkonummen Kukka ja Hautauspalvelu
Poikain Parhaat Oy Ltd
Kiinteistöpalvelu Jaarola Tmi
PuuWala
Subway
Joo.Arena
PS-Maanrakennus Oy
Mejalo Oy

Osta kausikorttisi ennakkoon http://kirkkonummirangers.fi/kausikortit