Otteluinfo 20.3.2019 Kirkkonummi Rangers – ÅIF


VS.


Otteluennakko

Rangers – ÅIF

Lauantaina 16.3 kello 19, Pommari

Maanantaina 18.3 kello 19, Sipoo areena

Keskiviikkona 20.3 klo 19, Pommari

Lähtökohdat välierään

Runkosarjan voittajana Rangers ei poiminut puolivälierävastustajaksi kahdeksanneksi sijoittunutta Ådalens Idrottsföreningeniä eli ÅIF:ia, kuten ehkä jotkut salibandyniilot olettivat. Rangers valitsi kuudenneksi sijoittuneen O2-Jyväskylän, voitti sen kahdesti ja kohtaa ÅIF:n nyt sitten välierässä.

ÅIF keikkui runkosarjassa pudotuspeliviivan tuntumassa ja kohtasi puolivälierässä lappeenrantalaisen NST:n Kummatkin ottelut venyivät jatkoajalle ja jälkimmäisestä NST teki protestin, joka ei kuitenkaan mennyt läpi.

Siinä lyhyesti kummankin joukkueen tie välierään.

Runkosarjan syyskierroksella Rangers voitti joukkueiden kohtaamisen Pommarissa 7 – 5 ja pudotti samalla sipoolaiset Suomen cupin jatkopeleistä. Tammikuussa kotijoukkue ÅIF oli vahvempi maalein 9 – 5.

Menneiden valossa voidaan siis ennakoida tasaista välierää, josta selviää kahdella voitolla Divarin finaaliin.

Penkin takaa

-Kun ottelutahti kiihtyy, niin pelaajien kuorma kasvaa. Meillä on leveämpi pelaajamateriaali ja tämä näkyy varmasti niin yksittäisessä pelissä kuin ottelusarjan edetessäkin, ennakoi päävalmentaja Sebastian Fager-Pintilä.

Hän arvioi lauantain vastustajaa tiiviisti puolustavaksi ryhmäksi, joka kyttää vastustajan virheitä ja yrittää iskeä niistä. Myös erikoistilanteet ovat tärkeässä roolissa.

-Meidän pitää olla alusta pitäen kuskin paikalla. Keskitytään omaan tekemiseen. Meillä on taidollisesti osaavampi joukkue. Onnistumisia vaaditaan jälleen kaikilta pelaajilta, korostaa Sebu.

Hän vakuuttaa, että sipoolaisia odottaa Pommarissa erittäin nälkäinen ja motivoitunut kotijoukkue. Tukenaan sillä on villisti kannustava kotiyleisö, joka varmasti lämmittää lauantai-illan tunnelman.

Ketä kannattaa seurata?

Kuten hyviin tapoihin kuuluu, aloitan vieraskoreasti ÅIF:n joukkueesta.  Jo runkosarjastakin tutut pelaajat mm. Tuomas Liukolampi (numero 95), Kasper Tähkä (13) sekä Huoviset Atte (12) ja Antti (15) jatkavat vahvoja esityksiään. Myös nuoren Oliver Sillanpään numero 72 kannattaa merkitä muistikirjoihin. Hän iski puolivälierissä tehot 3 + 1.

Vaikka kotijoukkueestakin voi nostaa esiin tutut nimet ja maalintekijät, korostuu tässäkin sarjassa koko joukkueen panos. Kaikkien pelaajien pitää pystyä kauden parhaaseensa, jälleen kerran. Totta kai kotiyleisö odottaa maaleja Samuli Alaluusualta (7), Teppo Salolta (11) ja Kristian Lammiselta (91). Olisiko lauantaina myös Nicholas Rajalan (67) tai Mikko Ollikaisen (88) vuoro pöllyttää maaliverkkoja?

Listaan pitää lisätä vielä viime kaudella ÅIF:n paidassa pelannut Tuomas Savukoski (18), joka varmasti osaa hämmentää ja lämmittää entisiä joukkuetovereitaan. Savu on kotiyleisön ”suosikki” maanantain ottelussa Sipoossa. Se koettiin jo runkosarjan kamppailussa.

Unohtaa ei suinkaan sovi maalivahtipelin merkitystä tasaisissa otteluissa. Kylän Jätkien Jens Beijar (45) on äitynyt upeaan torjuntavireeseen. Jens piti puolivälierien tiukoilla hetkillä Rangersia pystyssä muutamilla huipputorjunnoillaan. Hän on noussut selkeästi ykköstorjujaksi.

Mikon mietteet välierästä

Jos Rangersin runkosarjan voitto yllätti monet salibandya seuraavat, ja ihan positiivisesti, varmasti paljon suurempi yllätys oli FBC Turun putoaminen puolivälierissä. Turkulaisille tarjottiin mestarin viittaa jo ennen Divarin alkua ja soviteltiin mestaruuslippiksiä syyskierroksen päätteeksi. Mikä meni pieleen? Sitä Turussa pohditaan varmasti tiukasti, kun putoamiskrapulasta on selvitty.

Toinen, vähän pienempi, yllätys on se, että pleijareissa monesti pelannut Loviisan TOR lähti kesälomille jo tässä vaiheessa kevättä. 

Mutta nyt välieriin. ÅIF:n haastaessa Rangersia toisessa otteluparissa ovat vastakkain Limingan Niittomiehet ja Tikkurilan Tiikerit. Lähtökohta Kylän Jätkien välierään on selvästi se, että ÅIF on haastaja. Sen kertoo jo lähtöasetelma runkosarjan jälkeen.

Ja haastajan asemassa oleva on aina hankala vastustaja. Haastajalla ei ole ikään kuin mitään menetettävää.

Välieräsarja ratkeaa paljolti henkisellä puolella. Jo puolivälierissä nähtiin, että maalierot jäävät pieniksi.

Tärkeään rooliin nousee myös kotiyleisö. Olen kauden aikana kuullut monen valmentajan ja pelaajan kehuvan Pommarin tunnelmaa, vaikkeivät muutoin pelipaikasta niin pitäisivätkään. Kovin oli vaisu tunnelma sunnuntaina Jyväskylässä verrattuna lauantai-illan huumaan ääriään myöten täynnä olleessa Pommarissa. Jyväskyläläisten rumpuryhmän pärinät hukkuivat Kylän Jätkien kannattajien pauhuun.

Vaikka Sipoo areenassa kotiyleisö on fanaattisesti omiensa tukena, ei maanantai-illaksi synny samanlaista hurmosta kun lauantaina. Ja eiköhän lähdetä isolla porukalla maanantaina Sipooseen ja kannustetaan Kylän Jätkät kahdella voitolla finaaliin!

MIKKO KARLSSON

Joukkueiden kokoonpanot

Koti

NRO:Etunimi SukunimiOletettu pelipaikka ToimihenkilötRooli joukkueessa
7Samuli AlaluusuaHyökkääjäSebastian Fager-PintiläPäävalmentaja
8Rami KallioHyökkääjäMiika ValkamaValmentaja
11Teppo SaloHyökkääjäRauno VehanenValmentaja
12Emil VehanenPuolustajaMarko MerikukkaHuoltaja
15Tatu KiveläPuolustajaJanne KuuselaHuoltaja
17Jari KoskinenPuolustajaSimo TurpeinenJoukkueenjohtaja
18Tuomas SavukoskiHyökkääjäJanne TarkiainenJoukkueenjohtaja
19Saku VälimäkiHyökkääjä
20Atte SilvennoinenHyökkääjä
24Samu AnderssonHyökkääjä
27Tapio SarkkinenPuolustaja
29Erik HeleniusHyökkääjä
34Aleksi MarkkolaPuolustaja
42Ville LeskinenPuolustaja
45Jens BeijarMaalivahti
53Santeri NiemeläPuolustaja
55Kari VilénMaalivahti
67Nicholas RajalaHyökkääjä
71Santeri Fager-PintiläHyökkääjä
74Markus FredrikssonPuolustaja
88Mikko OllikainenHyökkääjä
91Kristian LamminenHyökkääjä

Vieras

NRO:PelaajatPelipaikka Toimihenkilöt 
3Kimmo PekkanenPuolustajaSebastian FreudenthalPäävalmentaja
5Aatu SaarikkoHyökkääjäSami VidgrenValmentaja
6Petri KuitunenHyökkääjäTuomo KokkoValmentaja
9Miro HerlinHyökkääjäStig SöderholmJoukkueenjohtaja
11Tony BomanHyökkääjäMichael BomanJoukkueenjohtaja
12Atte HuovinenHyökkääjäJukka JylhäMediavastaava
13Kasper TähkäPuolustajaTomi SinkkonenMediavastaava
14Oskar GrönmanHyökkääjäMarkku LehtonenHuoltaja
15Antti HuovinenPuolustajaBengt BlomqvistHuoltaja
16Matias KuismaHyökkääjäHarri KokkoHuoltaja
17Markus MitikkaHyökkääjä
18Viktor FuruHyökkääjä
22Anton Ylä-AutioPuolustaja
26Jussi MäkinenPuolustaja
27William JohnssonHyökkääjä
31Stefan KistlerMaalivahti
32Sami WikströmMaalivahti
36Mats LundmarkHyökkääjä
48Pesonen VilleMaalivahti
51Arttu PuskaMaalivahti
52Rando KrammPuolustaja
57Teemu KaresniemiHyökkääjä
66Kenneth MyllyniemiHyökkääjä
72Oliver SillanpääHyökkääjä
77Jan Qvickström-HellingPuolustaja
89Pasi LeinoHyökkääjä
95Tuomas LiukolampiHyökkääjä
98Mikko PiippoHyökkääjä


Sarjataulukko runkosarja

#JoukkueOH⁰TMPMMEP
1Rangers26143271691323750
2LNM26151191501242648
3NST2613418131122948
4FBC Turku26124461401261448
5Loviisan Tor26133281621253747
6O2-Jyväskylä261213101401301041
7Tiikerit26120410161155640
8ÅIF261042101531421140
9M-Team2694581321201240
10NJ2692312139168-2934
11Josba2683213131156-2532
12Merikoski SBT2691115129163-3430
13EV Akatemia2664214126161-3528
14SalBa2651317123162-3920


Top-10 pistepörssi

Pelaaja O+-+/-MSP
Joakim LundTiikerit41055549
Eerik LukkariLNM411110808
Tomi PalinTiikerit41046617
Leevi LoippoTiikerit4624336
Miro HerlinÅIF4431235
Jyri LaineÅIF4330235
Tatu KönönenLoviisan Tor256-1235
Miika IskaniusTiikerit4945145
Jani AnttilaLNM41192145
Erik HeleniusRangers436-3145

O Pelatut ottelut | + Plussamaalit | – Miinusmaalit | +/- Plus-Miinus | M Maalit | S Syötöt | P Pisteet


Top-10 Rangers

PelaajaO+-+/-MSP
Erik Helenius436-3145
Samuli Alaluusua456-1404
Saku Välimäki2303303
Teppo Salo445-1213
Markus Fredriksson4541123
Atte Silvennoinen3413033
Kristian Lamminen4532202
Rami Kallio436-3112
Tuomas Savukoski404-4112
Aleksi Markkola445-1011

O Pelatut ottelut | + Plussamaalit | – Miinusmaalit | +/- Plus-Miinus | M Maalit | S Syötöt | P Pisteet


Top-10  ÅIF

PelaajaO+-+/-MSP
Miro Herlin4431235
Jyri Laine4330235
Oliver Sillanpää4541314
Atte Huovinen4431314
Mikko Piippo4422224
Kasper Tähkä4541134
Matias Kuisma3422123
Antti Huovinen4330123
Tuomas Liukolampi4633202
Markus Mitikka323-1112

O Pelatut ottelut | + Plussamaalit | – Miinusmaalit | +/- Plus-Miinus | M Maalit | S Syötöt | P Pisteet


Seuraavat kotiottelut

No matches yet.