Otteluennakko Rangers – Josba

 

VS.

Otteluennakko

Rangers – Josba

lauantaina 16.1. klo 18.30, Pommari

 Lähtökohdat otteluun

Josba on ollut Kylän Jätkille hankala vastustaja. Tosin syyskierroksella Rangers haki pisteet Joensuusta maalein 3 – 6. Se onkin Kylän Jätkien edellinen voitto ja siitäkin on aikaa jo yli kaksi kuukautta. Josba-voiton jälkeen tappioputki on venähtänyt seitsemän ottelun mittaiseksi. Lauantaina on varmasti korkea aika katkaista putki ja palata voittojen tielle.

Pisteet eivät kuitenkaan tule helposti, jos ne ylipäätään koskaan ovat helposti napattavissa. Josba on voittanut viidestä edellisestä ottelustaan neljä. Joensuulaiset ovat sarjataulukossa kahdeksantena, 18:sta ottelusta on koossa 25 pistettä.

Rangers on puolestaan taulukon kymmenes, 14:stä ottelusta 21 pistettä. Lauantaina onkin kysymyksessä ns. kuuden pisteen ottelu. Voitolla Rangers tulee Josban kantaan. Tappio puolestaan tietäisi eron venähtämistä seitsemään pisteeseen. Rangersilla on toki neljä ottelua vähemmän pelattuna.

Lauantain jälkeen kummatkin joukkueet kohtaavat jatkossa mm. EV Akatemian, ÅIF:n, Karhut ja FBC Turun.

Pelataan kuitenkin lauantain ottelu ensin alta pois. Sen jälkeenkin Rangersilla on kuuden kotiottelun putki.

Penkin takaa

-Lauantaina ei olla ihan pakkovoiton edessä, mutta voittaa pitää. Nyt on aika kääntää kelkka, tuumii päävalmentaja Sebastian Fager-Pintilä.

Sarjakakkonen Koovee takoi viime lauantaina Pommarin tulostaululle tylyt luvut 5 – 12. -Onhan ne karut numerot. Ottelu ei mennyt suunnitelmien mukaan. Paljon toki jäi parannettavaa, tunnustaa Sebu reilusti.

Hänen mukaansa tappio on käsitelty joukkueen kesken ja katseet on käännetty lauantaihin ja Josbaan.

-Meidän on käännettävä paineet positiiviseksi. Josba tulee hyvällä itseluottamuksella. Voitto lauantaina kasvattaa joukkueen itseluottamusta ja tuo energiaa.

Pommarin kotiyleisö on ollut monesti ratkaiseva kuudes pelaaja, joka on kääntänyt tasaiset ottelut Kylän Jätkien voitoiksi. -Kun ei ole yleisöä, meillä ei ole samaa kotietua kuin aiemmilla kausilla. Latautuminen vierasotteluihin on ollut jopa tehokkaampaa, kun matkustamme yhdessä. Tunne on tärkeä tekijä urheilussa. Jos tunnetaso ei ole kohdillaan, pelaamisesta tulee sellaista virkamiessalibandya, pohtii päävalmentaja Sebastian Fager-Pintilä.

Ketä kannattaa seurata?

Josban maalitykki koko kauden ajan on ollut Lauri Piironen (#95). Pörssisijoitus on 14. tehoilla 21 + 4 = 25. Tatu Havula (#79) on kunnostautunut syöttelijänä. Hän on syöttänyt 16 maalia ja tehnyt 4. Edellisessä ottelussa Havula iski tehot 2 + 2 SB Vantaan verkkoon ja Josba voitti 7 – 4.

Olen jo parissa edellisessä ennakossa odotellut kotijoukkueen riveihin palaaviksi Rami Kalliota (#8) ja Kristian Karijärveä (#10) pitkien loukkaantumistaukojen jälkeen. Nyt näyttäisi siltä, että Kallio tulee kokoonpanoon lauantaina, mutta Karijärvi ei vielä.

Rangers on saamassa takaisin myös Nicholas Rajalan (#67), joka ei ole ollut mukana viime kevään jälkeen. Rajalaa ei nähdä kaukalossa vielä lauantaina, mutta ehkä jo seuraavassa ÅIF-ottelussa?

Josbaa vastaan tarvitaan kentälle koko joukkueen panosta. Nyt on ihan sama, kuka ne maalit tekee. Pääasia, että joku ne tekee ja ainakin yhden enemmän kuin Josba.

Mikon mietteet ottelusta

Lauantaina on jaossa enemmän kuin kolme pistettä, ainakin henkisellä puolella. Voitto Josbasta antaa Kylän Jätkille joukkueen selvästi kaipaamaa itseluottamusta.

Seitsemän ottelun mittaista tappioputkea en ihan äkkiseltään muista. On selvää, että viisi maalin tappiota ns. syö miestä ja joukkuetta. Ainoa lääke tähän alakuloon on VOITTO!

MIKKO KARLSSON

Rangers kokoonpano

NRO:Etunimi SukunimiOletettu pelipaikkaKummiyritysEtunimi SukunimiRooli joukkueessa
31Tuomas TokilaMaalivahtiSebastian Fager-PintiläPäävalmentaja
55Kari VilénMaalivahtiNiko HakalaValmentaja
73Nyman JesseMaalivahtiMikko AlankoValmentaja
Janne MustonenValmentaja
11Eerik KarellPuolustajaJari KallioJoukkueenjohtaja
12Emil VehanenPuolustajaMarko MerikukkaHuoltaja
14Henry IsokselaPuolustajaSimo TurpeinenHuoltaja
15Tatu KiveläPuolustajaKiinteistöpalvelu Räsänen OyJanne KuuselaHuoltaja
17Jari KoskinenPuolustajaPuuwalaKim NyholmHieroja
21Niko MerikukkaPuolustaja
32Niklas NevalainenPuolustaja
34Aleksi MarkkolaPuolustaja
42Ville LeskinenPuolustaja
53Santeri NiemeläPuolustaja
71Santeri Fager-PintiläPuolustaja
74Markus FredrikssonPuolustaja
5Kaius KlemettiHyökkääjä
8Rami KallioHyökkääjä
9Niklas PaulHyökkääjä
10Kristian KarijärviHyökkääjä
18Lauri NäränenHyökkääjä
19Nuutti HurmeHyökkääjä
20Atte SilvennoinenHyökkääjäNordic Envicon
25Onni OjastiHyökkääjä
29Erik HeleniusHyökkääjäKuljetus P. Dahlgren
64Tatu AnderssonHyökkääjä
68Markus LinnalaHyökkääjäLifeMed
70Justus MustonenHyökkääjä
88Mikko OllikainenHyökkääjä
91Kristian LamminenHyökkääjä
97Roope SaariHyökkääjä

Sarjataulukko

#JoukkueOVJAVTJAHHTMPMMEP
1FBC Turku18130032119803942
2Koovee191130141501014940
3Karhut1811301393652840
4SaiPa18103023122962638
5M-Team1874025105822331
6Pirkat198201898101-329
7O2-Jyväskylä17810179990927
8Josba18800199393025
9ÅIF1961021088106-1822
10Rangers14600358685121
11LNM1851011174114-4018
12Hawks1942011279112-3317
13EV Akatemia1850011292122-3016
14SB Vantaa1721011381132-519

Seuraavat kotiottelut

la 16 tammi 18:30 H Miesten Divari Josba
la 23 tammi 18:30 H Miesten Divari ÅIF
ma 25 tammi 19:00 H Miesten Divari EräViikingit Akatemia
la 30 tammi 18:30 H Miesten Divari Karhut
su 31 tammi 18:30 H Miesten Divari LNM
la 06 helmi 19:00 H Miesten Divari FBC Turku